aktuality připravované akce čím se zabýváme jak to všechno vzniklo pár slov o již proběhlých akcích jak nám to sluší při práci zanechte nám vzkaz kontakty na weby spolků s podobným zaměřením maily, telefony.....


Rozmanitý svět dobrovolníkůDobrovolníci v práci se zdravotně postiženými a seniory


Dobrý den. Jmenuji se Jana Štěpánová a jsem předsedkyní Královédvorské Arniky.
Jako úvod k prezentaci našeho dobrovolnického centra vám přečtu článek z Novin královédvorské radnice, který napsal náš milý kamarád – klient DSJ, kterému všichni říkáme Pepino.
Poznali jsme se na podzim roku 2002, kdy jsme ve Dvoře Králové Arniku založili, takže příští rok bychom měli slavit již 10. výročí.
Na samém začátku jsme začali spolupracovat s Národním dobrovolnickým centrem Hestia, kde jsme se zapojili do Koalice dobrovolnických iniciativ. Pravidelně se účastníme nabízených školení a využili jsme i její nabídku pojištění dobrovolníků u Hasičské vzájemné pojišťovny.
S každou organizací, do které vysíláme naše dobrovolníky, máme podepsanou smlouvu o spolupráci. Mezi tyto organizace patří již zmíněný Domov svatého Josefa (2003), dále Domov důchodců ve Dvoře Králové nad Labem (2004), kam chodí nejméně 1x týdně naše dobrovolnice Lenka, která se stará i o nevidomého pána, se kterým jezdí na výlety, doprovází ho na nákupy a různé společenské akce. Klienty Domova důchodců i zájemce z řad klientů Diakonie ve Dvoře Králové nad Labem (2003) bereme na společné výlety. Pro tuto organizaci zajišťujeme každoročně i tzv. „Pomerančový týden“. Jedná se o sbírkovou akci na různé pomůcky pro klienty Diakonie s Alzheimerovou chorobou z oddělení nazvaného Vážka, která se koná kolem data svátku Aloise Alzheimera. V tomto týdnu vyrážejí dobrovolníci do ulic s propagačními materiály a zapečetěnými pokladničkami. Tato sbírka slouží jako osvětová činnost pro obyvatele Dvora Králov nad Labem, aby byli schopni rozpoznat Alzheimerovou chorobu v začátcích, jelikož se jí dá předejít nebo alespoň zbrzdit její průběh.
Spolupracujeme také s Léčebnou zrakových vad (2003), kde mimo jiné pracuji a proto mohu říci, že i zde jsou dobrovolníci vítaní. Děti jsou v léčebně na 6 – 8 týdnů, s rodinou se vidí pouze v neděli, takže jsou rádi, když jim dobrovolník pomůže třeba založit e-mailovou adresu a tak si mohou s rodiči mailovat, nebo když jsou nemocní, tak především předškoláci ocení společnost dobrovolníka na marodce, kde si povídají, přečtou si pohádku nebo hrají karty. Dobrovolníci zde také tradičně zajišťují Mikulášskou nadílku. Na tuto nadílku se bohužel scvrkla naše činnost na oddělení následné péče ve dvorské nemocnici (2003). Velmi těžko se sem shánějí dobrovolníci a dlouhodobě zde vydržela pouze 1 studentka gymnázia, která plánovala studovat medicínu. Do Domova s pečovatelskou službou (2009) dochází jeden dobrovolník, který zde pomáhá seniorům při práci na počítači.
Velmi slibně se hned po založení Arniky začala rozvíjet spolupráce s Dětským domovem ve Dvoře Králové (2003). Jedna dobrovolnice si zde brala každou sobotu 2 děti domů, kde se jim věnovala celá rodina. Společně pekli cukroví, vařili oběd, hráli si. Když nám pak dobrovolnice Lucka vyprávěla, jak děti koukaly do ledničky jako na televizi, nebo i třeba bochník chleba byl pro ně něco nevídaného, uvědomíte si na maličkostech, jak moc se liší život mezi branami Dětského domova od toho běžného. Další dobrovolnice si také brala 2 děti především na procházky městem. Hlavně po obchodech, kde nakoupili maličkosti a dobroty pro ostatní kamarády, které jim pak s velikou radostí a rozšířenýma očima rozdávaly. To, že se při této příležitosti postupně seznamovaly s hodnotou peněz a samy mohly podávat paní pokladní korunky, byl pro ně obrovský zážitek a hlavně úplně nová zkušenost. Bohužel spolupráce s dětským domovem musela po půl roce skončit, jelikož se ukázalo, že za brány domova mohou děti bez velkého papírování pouze se zaměstnanci zařízení. Tohoto papírování se bohužel neměl nikdo ze zaměstnanců čas, a nejspíše ani chuť, ujmout! Ale i tato krátká spolupráce měla úžasný „happy end“. Jedno děvčátko, tehdy pětileté, našlo nový domov v rodině již zmíněné dobrovolnice Lucky, jejíž rodiče si ji vzali do pěstounské péče! V současné době ss nově rozjíždí spolupráce mezi Arnikou a Domovem pro seniory Trutnov (2010), kde prozatím čerpáme dobrovolníky z řad studentů Vyšší odborné školy zdravotnické a Střední zdravotnické školy Trutnov.
Naše organizace nejen vysílá dobrovolníky do sociálních či zdravotnických organizací ve Dvoře Králové nad Labem a blízkém okolí, ale také např. spolupracovala s Městem Dvůr Králové a DSJ na mapování bezbariérovosti města, na jehož základě nyní probíhá rekonstrukce středu města. Díky tomu budou i naše nákupy s našimi kamarády na vozíčku méně fyzicky náročné!
Na popud jedné dobrovolnice se nám podařilo uspořádat benefiční vystoupení, jehož výtěžek šel na provoz ergoterapeutické dílny v DSJ.
Závěrem bych chtěla shrnout činnost Arniky. Bylina Arnika slouží jako všelék a proto se snažíme o ozdravění naší společnosti formou pomoci bližním. Naší snahou je pomoci našim postiženým spoluobčanům odbourávat bariéry, aby se mohli zapojit v co největší míře do aktivit, kterých by se jinak bez pomoci dobrovolníků zúčastnit nemohli!
Veškeré naše činnosti bychom nemohli realizovat bez dotací Města Dvora Králové nad Labem a menších dárců .
Děkuji za pozornost a nyní vám pustím krátké video pořízené při některých našich aktivitách.
Příspěvek Jany Štěpánové na konferenci Rozmanitý svět dobrovolníků konané 9.3.2011 v Hradci Královéúvod